Nawilżacze powietrza – charakterystyka

Nawilżacze powietrza – charakterystyka

Sezon grzewczy jest dla wielu osób prawdziwą zmorą. Zaczynają one bowiem odczuwać drapanie w gardle, kaszleć, a także miewać trudności z oddychaniem. W związku z tym znacząco rośnie liczba zachorowań na zapalenie gardła oraz krtani. Co więcej, poprzez niską wilgotność cierpią także oczy, które będąc dodatkowo narażone na długie czytanie lub pracę przed komputerem potrafią uciążliwie swędzieć i szczypać. Suche powietrze wpływa również negatywnie na kondycję naszej skóry i włosów. Może ono prowadzić do zaostrzenia się egzemy i trądziku lub też na pojawienie się zaczerwień i świądu. Zdając sobie sprawę jak źle działa na nas suche powietrze, warto zainwestować w dobrej jakości nawilżacz powietrza.

Upora się on z problemem suchości powietrza sprawiając, że będziemy się czuć świetnie nawet w okresie grzewczym. Tego rodzaju urządzenie to dobra inwestycja nie tylko dla osób cierpiących na negatywne skutki suchego powietrza. Korzyści z odpowiednio nawilżonego powietrza mogą bowiem czerpać wszyscy. Dzięki niemu zapobiegnie się nie tylko chorobom gardła, ale też zapewni sobie spokojny sen i przyjemną atmosferę całego domu.

Jak wybrać nawilżacz powietrza?

Obecnie rynek pełen jest różnych rodzajów nawilżaczy. Są one mocno zdywersyfikowane nie tylko ze względu na ich cenę, wygląd i dodatkowe funkcje, ale też sposób działania. To w gruncie rzeczy właśnie on przesądza w pierwszej linii o rodzaju nawilżacza.

Dopiero podejmując decyzję jakiego rodzaju nawilżacz będzie dla nas najlepszy, powinniśmy przyjrzeć się jego dodatkowym funkcjom oraz poszukać takiego w naszym przedziale cenowym. Dobry nawilżacz to z pewnością taki, który będzie cechować duża wydajność i niska cena. Dodatkowo istotnym atutem jest także cichy czas pracy, łatwość obsługi, a także odporność na zanieczyszczenia. Decydując się na nawilżasz powinniśmy wziąć pod uwagę również to, czy nie będzie on przeszkadzał reszcie domowników oraz zwierzętom.

  • Nawilżacz parowy – jego działanie polega na nieustannym doprowadzaniu wody do wrzenia, w efekcie czego wytwarza się ciepła para wodna. Jego zaletą jest zdecydowanie niska cena, dostępność i możliwość stosowania dodatkowych olejków zapachowych. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że nawilżacz parowy zużywa dużo prądu, a także jest dość głośnym urządzeniem.

    Oprócz odgłosów bulgotania będzie on także podwyższał temperaturę powietrza całym mieszkaniu, co niekoniecznie może być czymś oczekiwanym.

  • Nawilżacz ultradźwiękowy – urządzenie to funkcjonuje poprzez mechaniczne rozbijanie wody na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków. W związku z tym do jego zalet można zaliczyć przede wszystkim bardzo cichą pracę oraz niski pobór energii. Warto też zaznaczyć, że większość tych urządzeń posiada higrostat dzięki któremu możemy mierzyć na bieżąco poziom wilgotności w mieszkaniu. Nawilżacz ultradźwiękowy generuje jednak dodatkowe koszty w postaci wody destylowanej, ponieważ tylko takiej można do niego używać. Woda z kranu może powodowa powstawanie szkodliwego białego pyłu, który może być bowiem groźny dla naszego zdrowia.

.